.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE&HER TÜRK ASKER DOĞAR

27 Eylül 2010 Pazartesi

OOOFFFF OF!!!

        Yine Newbahar ofluyor, yine Newbaharın canı sıkıldı.
        Canım acayip derecede adam dövmek istiyor. Hem can sıkıntısı, hemde küp gibi olma durumu.
Demiştim ya geçenlerde; şu memlekete geldim geleli işlerim hiç bir kerede hallolmadı. Nedir bu lanetin esrarı çözebilmiş değilim!
         Bugün okulda öğrencilerin kılık ve kıyafetlerini kontrol eden müdür (hey Allahım sen kimleri layık görüyorsun bu müdürlük makamına!) Alperenime senin pantolonun çok göze batıyor demiş. Pantolon gri değil, lacivert olacakmış mış mış...
         Okullar açılmadan müdür ile yaptığım kılık kıyafet görüşmesi:

- Müdür Bey, geldiğimiz okulun kıyafetleri sizinkiler ile aynı renk ve şekilde. Bir sene idare edin, ben yeni kıyafet almayayım.

_ Biz kıyafet konusunda çok disiplinliyiz. Almak zorundasınız.

_ Peki alalım ama pantolonlarınız ne renk Lacivert mi? (Kıyafetlerden taviz vermeyen okulun bu sene değişmiş olan yeni bir tarzı var ve onun üstü turkuaz mavisi polar, altı lacivert pantolon. 8. sınıflar eski formayı giyecek.
Eski forma, bordo renk triko süveter ve hırkadan oluşmuş.)

_Hayır lacivert değil, gri

-Ha öyle mi önceden de gri pantolon giyiyorlardı, iyi o zaman.

Ben akıllım (!) kıyafet serbestliği geliyor diye çocukların pantolonlarını ve ufaklığın önlüğünü verdim gitti hayrıma. Çünkü o vakit TV de bas bas bağırıyorlardı okullarda kıyafet serbestliği uygulanacak diye.

        Neyse yeni önlük ve oğluşun eski tarz okul kıyafetlerini aldım ve bir haftadır onları giymekteler.

Oğluş öğlen durumu bana bildirdiğinde tepem attı. Müdürün sülaleyle akraba olduk nerdeyse (erkek olsam ana avrat düz gittim dicem o kadar tepem attı yani)

Az önce okula gittim. Beyefendi bir kaç kişiyle görüşme halinde. Tahminen onlarda öğrenci velisi.

-Vaktiniz var mı M. Bey dedim

_Çok uzun değilse evet vaktim var dedi

_yok çok uzun bir mesele değil. (ulan uzun olsa nolcak sen benle görüşmek zorundasın, yaka paça giresim geldi tabi erke olsam!)

-Siz bize gri pantolon demiştiniz, şimdi lacivert diyorsunuz!

-Ya ogün kafam dalgınmıştır kem küm, hım mımmm...
Siz aldığınız yere gidin, bende selam söyleyin, size lacivert pantolon versinler.

(Yok artık DEVEEE! Bir hafta giyilmiş pantolon, paçaları ayarlanmış, yıkanmış ütülenmiş ve onu dükkan geri alacak!)

-Almazlar ise peki?

- O zaman bana söyleyin ben arayıp, aldırırım.

Kıyafet diziplininden bahsediyorsunuz ama ben bi disiplin göremedim. Kimisi lakost tşört giymiş kısa kollu, kimisi uzun kollu turkuaz renk polar sivit. Kiminin altında kot, kiminin altında tayt. Okul renk cümbüşü mübarek ( Bu kısmı içimden)

Kulaklarımdan ve burnumdan alevler çıkararak ayrıldım okuldan.

10 yorum:

 1. Ah Canım benim. Bizim daha çok çekecek derdimiz var. Bizim okulda daha kapıda bekçi bile yok. ilkokul 1.sınıf öğrencileri kaçıp kaçıp gidiyor. Evleri yakın olan küçücük çocuklar sürekli kaçıyor ve buna bir çare üreten yok.

  Bir beslenme listesi var evlere şenlik. Kek vermiş yanında ayran vermiş. Köfte yazmış yanına süt vermiş. Deli olmak içten değil. Ben hem Müdürü hemde öğretmeni parçalamak istiyorum.
  Hele bir el yazısı var ki ömür törpüsü. Ben bilmiyorum ki çocuğa öğreteyim. internetten yen yeni el yazısı öğrenmeye başladım çocuğa faydalı olabilmek için. Sıkma canını üzülme. Bir gün hepsi geçecek. Çocuklarımız büyüyecek ve eminim bu zor günler geçecek.

  İyi bir akşam dileğimle,
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 2. Offff ki offf! Gı bende anlamış değilim yurdumun hangi okuluna hangi kıyafet serbestliği geldi diye. Dimek oralarda da yok, bak sen.
  Biz o haberleri sakın başka ülkenin medyasından okumayalım Newbaharım? He de ban, o başka ülkeydi de; de ki aklımın geri kalanını da oraya vermiyim. Hepsi kel ve kör bunların anacım gerisi yok.
  Oğulcukları öpüyorum, selamlar

  YanıtlaSil
 3. Sevgili siyah kelebeğim, bende o beslenememe! listesinden şikayetçiyim. Sanırım öğretmenin zevki kek ve yanında ayran:)
  El yazısına gelince hakikaten ömür törpüsü. Lanet bişey yani..
  Daha biz çok oflarız gibime geliyor.


  Ecehanım, erkek olmak varmış be ya bu hayatta. Valla gireceksin tekme tokat!

  YanıtlaSil
 4. Değmen benim gamlı keyfime,değmen :)) Güldüm ben ağlanacak halimize;kusura kalmayasın :)) inan ciddi ciddi okuyarak hafiften gülümsedim...

  YanıtlaSil
 5. Geçenlerde bir gazetese okumuştum. Kitaplar parasız, kayıt parası yok. Şu yok, bu yok. Var olanları hesapladığımızda, yaklaşık iki milyar kuru para gerekiyormuş. Bunun elbisesi var. Servis parası var. Hatta kayıt parası yok dediler, kayıt bağışı var.
  Allahu teala yavrularınıza zihin açıklığı, sizlere de sabırlar versin..

  YanıtlaSil
 6. Haydi bire bismillah, yardıma gelem mi :)
  Ben tutayım sen tekme tokat giriş :)

  Bazen ciddi anlamda sabır sınırlarını zorluyorlar.

  Sabırlar diliyorum Newbahar'ım...
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 7. Merhaba,
  Üzüntünüzü anlıyorum.
  Şu kadarını belirteyim:
  Okumasını, değerlendirmesini bilirsek (müfredatlarda belirtilmeyen) bir çok ders alabiliriz.
  Dertlerle değil derslerle yoğrulup şair olabiliriz.
  Not ; "Uyuyorsun " başlıklı şiiriniz "Bloglardan Seçmeler"de yayınlandı. hayırlı günler dileğiyle.

  YanıtlaSil
 8. OOOOOOOOFFFFFFFFF OFFFF.Tepem attı şimdi.Çocuğa neden söylüyor bunu ya,sana söylesin.Ne lüzumu var onun canını sıkıyor.Sinir oluyorum ya!Okul kıyafetlerini dert eden bir okulun başarısından şüphe duymaktayım.

  YanıtlaSil
 9. Sevgili newbahar bi şeyi unutuyorsun galiba,bu ülkede şuna buna zam yok dediklerinde tam tersini anlayacaksın,kayıt parası yasak diyorlarsa cüzdanın dolu gitmelisin,okulları kim yönetiyor aslında esas mesele bu,zira milli eğitim bakanı hatun moda dergileriyle meşgul,sonradan görmeler böyle oluyor işte.
  Sen biraz diklen bak müdür nasılda yelkenleri indirecek,çünki bundan anlıyor bazıları.
  Küçük delikanlıları öpüyorum,selamlae sevgiler.

  YanıtlaSil
 10. Merhabalar,

  Şu zaman da, daha kılık kıyafet ile uğraşmaya devam ediyoruz ya... Neden biliyor musunuz? Türkiye'nin diğer problemli meseleleri gibi burada da RANT yatıyor da ondan...

  1975 yılının Federal Almanya Cumhuriyetini hatırlıyorum. Tüm ilköğretim öğrencilerinin kıyafetleri spordu. Onların öğrenci olduklarını küçük olmalarından bir de çantalarından anlıyordum.

  Allah, tüm öğrenci velilere sabır ve dayanma gücü versin!

  YanıtlaSil